Na jakie koszty przygotować się, organizując ślub i wesele?
Na jakie koszty przygotować się, organizując ślub i wesele?

Kiedy emocje po zaręczynach już opadną, czas rozpocząć przygotowania do ślubu i wesela. Ostatnio pisaliśmy o tym, jak przydatny w planowaniu tego szczególnego dnia jest harmonogram ślubny. Może on sporo ułatwić, w tym pozwala zaoszczędzić sporo czasu i niepotrzebnego stresu. Równie istotną kwestią, jeśli chodzi o organizację ślubu, jest sprawa finansowa. Na jakie koszty powinniście się przygotować, organizując wesele? Sprawdźcie, jakie podstawowe i ukryte wydatki czekają Was przy okazji planowania ceremonii i przyjęcia.

Koszty przygotowań do ślubu: co się w nich zawiera?

Organizacja ślubu i wesela to spore wyzwanie – także pod względem finansowym. Najlepiej rozplanować wszystkie wydatki weselne już na wstępnym etapie planowania. Pewne kwestie są oczywiste, i to od nich zaczniemy. Pamiętajcie jednak o najważniejszym… To Wasz dzień i nie dajcie się zwieść “dobrym radom”, które służyć mają uszczęśliwieniu całej rodziny, a dopiero w ostateczności Was. Radzimy Wam przygotować coś w stylu tablicy marzeń: “mood board”. Pozwoli ona określić, co Wam się podoba, co chcielibyście mieć na swoim ślubie, a od czego wolicie trzymać się z daleka.


Jakiekolwiek przygotowania należy rozpocząć od ustalenia liczby gości. To od tego zależy, w jakim miejscu odbędzie się przyjęcie, ile zaproszeń powinniście zamówić itd. Jednym z podstawowych kosztów wesela, jakie trzeba uwzględnić, to suknia, garnitur, obuwie i inne dodatki. Dodatkowo należy zadbać o dekoracje kwiatowe: bukiet, ozdoby do butonierek, oprawa samochodu czy wystrój sali, w tym takie szczegóły jak utrzymane w jednym stylu winietki weselne czy numery na stoły i zawieszki na alkohol i napoje – to ważne elementy, o których nie powinniście zapomnieć.

Największym wydatkiem niewątpliwie okaże się wynajęcie odpowiedniego miejsca, które sprosta Waszym oczekiwaniom zarówno pod względem wielkości, jak i walorów estetycznych. Tę sprawę należy załatwić na samym początku i najprawdopodobniej to właśnie ona pozwoli Wam wyznaczyć termin tego szczególnego dnia.

Inne wydatki

Kiedy już uda Wam się zarezerwować wymarzoną salę, czas na wybór fotografa oraz kogoś, kto zadba o oprawę muzyczną na Waszym weselu. W zależności od Waszych preferencji możecie zdecydować się na DJ-a lub orkiestrę/zespół. Zadbajcie o to odpowiednio wcześniej, ponieważ – tak jak w przypadku sali przyjęć – u najlepszych trudno o wolne terminy. Zastanówcie się także nad transportem – w tym szczególnym dniu musicie się jakoś przemieszczać. Możecie skorzystać ze specjalnych wypożyczalni lub postawić na swój samochód i odpowiednio go przyozdobić.

Jak zaplanować weselny budżet?

Jeśli decydujecie się na przyjęcie w sali przyjęć na kilkadziesiąt czy ponad sto osób, nie ma się co oszukiwać, że to będzie skromne wesele. Nawet kiedy postanowicie ograniczyć koszty, przykładowo organizując przyjęcie bezalkoholowe, i tak wiąże się ono z wieloma innymi kosztami weselnymi. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, same usługi fotografów czy DJ-ów to duże sumy, podobnie jak niepozornie brzmiąca oprawa kwiatowa i inne dekoracje.
Najlepiej już na samym początku uświadomić sobie, że organizacja ślubu i wesela wiąże się z niemałymi kosztami. Odpowiadając sobie na pytanie, ile kosztuje wesele, lepiej powiedzieć: „To dla nas ważny dzień i wydamy na niego sporo pieniędzy” niż łudzić się, że „jakoś to będzie”. Warto rzetelnie podejść do sprawy i starannie rozplanować poszczególne wydatki. Wówczas odpowiednio rozłożone w czasie, nie będą aż tak przytłaczające.


Jeśli chcecie jakkolwiek zaoszczędzić, zastanówcie się nad tym, na czym najbardziej Wam zależy. Weryfikacja potrzeb to klucz do sukcesu, a możliwości jest sporo. Pamiętajcie, że to Wasz dzień i powinniście go zorganizować tak, by na długo zapisał się w Waszej pamięci szeregiem pięknych i wzruszających wspomnień, nieprzysłoniętych stresem związanym z niespodziewanymi wydatkami.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl