Jak zapraszać na ślub i wesele, czyli Savoir-vivre zaproszeń ślubnych
Jak zapraszać na ślub i wesele, czyli Savoir-vivre zaproszeń ślubnych

Czyli poradnik dla przyszłych Państwa Młodych.

Zapraszanie gości na wesele wcale nie jest tak łatwą sztuką, jak mogłoby się wydawać. Jeśli organizujecie wystawne przyjęcie, pierwszym wyzwaniem jest już sama liczba osób, które będą z Wami tego dnia. W sprawnej organizacji nie pomagają ani codzienna praca, ani inne przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. Do tego jeszcze wypisywanie zaproszeń i ich wręczanie. Tyleż miły, co wymagający proces. Jak przygotować zaproszenia, by były Waszą wizytówką? O tym przeczytacie poniżej.

Zakładamy, że wybór wzoru zaproszenia macie już za sobą. O tym, jak dobrze je wybrać napiszemy już wkrótce. Pozostaje pytanie: co zrobić, by były dobrze przygotowane? 

O czym informować w zaproszeniach ślubnych?

Eleganckie zaproszenia ślubne powinny przede wszystkim zawierać wszystkie informacje potrzebne gościom. Pamiętajcie o tym, by napisać:

  • kto zaprasza? (to oczywistość, ale tego wymaga kultura)
  • kogo zaprasza? (z zachowaniem wszelkich reguł poprawności, o których napiszemy dalej)
  • na co zaprasza? (być może część gości zaprosicie tylko na ślub, innych i na ślub, i na wesele – z treści musi wynikać jasno, czego zaproszenie dotyczy)
  • gdzie odbywają się uroczystości? (tu pomocne będą zwięzłe wskazówki dojazdu)
  • do kiedy należy potwierdzić przybycie?
  • jak można się z Wami skontaktować?
  • opcjonalnie: czy gwarantujecie nocleg dla gości?
  • opcjonalnie: o co prosicie zamiast kwiatów? 

Ostatni punkt nie jest konieczny, choć bywa tradycją. Być może życzycie sobie otrzymać w dniu ślubu właśnie kwiaty. Może w prezencie oczekujecie wina albo książek. Coraz bardziej popularnym i jakże szlachetnym gestem jest przy tej okazji prośba o wsparcie jakiejś organizacji charytatywnej, zbiórka artykułów szkolnych dla domu dziecka i tym podobne. 

Jak zapisać nazwiska na zaproszeniach ślubnych?

Są pary, które na samą już myśl o wpisywaniu nazwisk do zaproszeń ślubnych bledną. By nie spotkało to i Was, zapoznajcie się z naszymi wskazówkami. Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z tym, jak należy pisać nazwiska na zaproszeniach.

Czy można wydrukować nazwiska, czy należy zapisać je ręcznie?

Nie ma to znaczenia tak długo, jak nazwiska gości będą czytelne i poprawnie odmienione. Pismo ręczne mogłoby wydawać się pełne szacunku dla zaproszonych, jednak możecie zwyczajnie nie mieć czasu, by uzupełnić wszystkie karty. Oprócz tego samodzielnie wpisywanie nazwisk niesie ryzyko, że niektóre z nich zniszczycie błędami czy rozmazanym atramentem.

Czy nazwiska gości się odmienia?

Niemal wszystkie nazwiska w języku polskim się odmieniają (z niewielkimi wyjątkami). Jeśli chcecie poznać pełne reguły nimi rządzące, zajrzyjcie np. do Słownika Języka Polskiego PWN. Może się jednak zdarzyć, że nie będziecie umieli odmienić nazwiska któregoś z gości, odmienione – będzie zdeformowane albo dowiecie się, że dana osoba nie lubi, kiedy ktoś modyfikuje jej nazwisko. Co wtedy? Po prostu zostawcie formę nieodmienioną! Lepiej zachować się wbrew słownikom niż wbrew grzeczności. Poza tym jeden z czołowych polskich językoznawców Mirosław Bańko nie życzy sobie, by ktokolwiek odmieniał jego nazwisko. Skoro autorytet może, ciocia i wujek też mogą. 😉 

W jakiej kolejności zapisać imiona par?

Najgrzeczniej będzie zacząć od imienia kobiety , a później zapisać imię mężczyzny, np. zapraszamy Annę i Jana Kowalskich. Jeśli zapraszacie ich z dziećmi – tę informację dodajcie po nazwisku.

Czy wypada zapraszać kogoś „z osobą towarzyszącą”?

Oczywiście! Nie macie obowiązku znać imion partnerów wszystkich członków rodziny. Zdarza się też, że zapisanie konkretnego nazwiska będzie faux pas. Na przykład w sytuacji, kiedy dana para już się ze sobą nie spotyka, a Wy o tym nie wiecie. 

Podsumowanie

Podpowiedzieliśmy, co pisać w zaproszeniach ślubnych i jak zapisywać nazwiska gości. Na koniec mamy dla Was ostatnią złotą radę. Podpiszcie koperty z zaproszeniami imionami i nazwiskami gości, dla których są przeznaczone. Nie ma nic gorszego, niż pomylić zaproszenie, albo sprawdzać jego poprawność przed wręczeniem! Życzymy, by spotkania z gośćmi, których zaprosicie, były miłymi chwilami. O tym, jak je zorganizować, napiszemy innym razem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl